MANİFESTO

En son ne zaman bir sanayi bölgemizi gezdiniz?

En son ne zaman bir girişimcimizin atölyesini ziyaret ettiniz?

Bir Teknokent’e yolunuz düştü mü hiç?

Ankara’da, Konya’da, Bursa’da, Manisa’da, yurdumuzun dört bir yanında yazılan öyle başarı öyküleri var ki… Dinleyince, görünce gururla göğsünüz kabaracak, göz yaşlarınıza engel olamayaksınız…

Ama gelin önce büyük resme bakalım.

Dünyayı ülkelerden ziyade şirketlerin yönettiği, devlet adamları ve siyasetçilerin şirket ve markalar için diplomasi yaptığı bir çağda yaşıyoruz. Bazı şirket ciroları pek çok ülkenin yıllık millî gelirini geride bırakıyor. “Şirketokrasi” her geçen gün etkisini daha fazla hissettiriyor. Güney Kore’nin elektronik markaları, Alman otomobilleri, İspanyol giyim markaları, İsveç’in mobilyası derken bazı ülkeleri markalarıyla dünya sahnesinde görüyoruz.

Yerli Üret Yerli Tüket seferberliğini başlatan bizler, bir otomobili oluşturan hemen hemen tüm parçaların ülkemizde üretilebildiğini çok iyi biliyoruz. Ancak tasarım, patent, lisanslama, marka oluşturma ve pazarlama iletişimi konusunda hepimize çok büyük görevler düşüyor. Yerli elektrikli otomobil üretimine soyunan babayiğitleri canı gönülden tebrik ediyor, başarılı olmaları için dua ediyoruz. Yerli otomobilimizi bir an önce yollarda görmek ve kullanmak için sabırla, heyecanla bekliyoruz…

Beyaz Eşya, tekstil ve konfeksiyon, savunma sanayii ve makine alanlarında tüm dünyaya ihracat yapan markalarımız var. Hem onların birer dünya markası olmalarını desteklemek, hem de yenilerinin çıkmasını teşvik etmek en büyük hedefimiz. “Gururla yerli” diyebilen markalarımızın çoğalmasını istiyoruz.

Yerlisi varken yabancı bir markanın tercih edilmesini doğru bulmuyoruz. Üretim ve hizmet kalitesinin yükselmesini tabii ki önemsiyoruz. Her Türk vatandaşının Millî bir sorumluluk duygusuyla Türkiye’de üretilen malları tercih etmesini istiyoruz. Yerli markalarımızın yanı sıra Türkiye’de fabrikasını kuran, binlerce insanımıza istihdam sağlayan, yan sanayimizin gelişmesine katkı sağlayan dünya markalarını da bağrımıza basıyoruz.

Yerli Üret Yerli Tüket seferberliğini başlatan bizler diyoruz ki;

bazı komplekslerden kurtulup kendimize güvenmenin vaktidir artık!

Bizim mühendislerimiz, yazılımcılarımız, iş adamı ve sanayicilerimiz de dünya ile yarışan ürünler verebiliyor. Onlara destek olalım, önlerini açalım, gölge etmeyelim, satın alarak destekleyelim. Ev eşyamız, cep telefonumuz, kılık kıyafetimiz, otomobilimiz yerli olsun, Türkiye’de üretilmiş olsun!

Bugünden tezi yok yerli üretelim, yerli tüketelim…

Yerli Üret, Yerli Tüket!

Gelsin Yurduma Bereket!

X